fbpx

KODĖL RINKTIS ŠILUMOS SIURBLIUS ORAS VANDUO?

Kaip pasirinkti oras – vanduo šilumos siurblį?

Kuo ypatingi šilumos siurbliai oras vanduo?

Šilumos siurbliai oras-vanduo šiandien pasirenkami vis dažniau. Naudojant tokią šildymo ir kondicionavimo sistemą, energijos šaltiniu tampa iš lauko paimtas oras, kuris yra perduodamas įrenginiui ir paverčiamas šilumine energija. Šiuolaikiniai šilumos siurbliai suteikia galimybę ne tik efektyviai šildyti, bet ir vėsinti patalpas, jų pritaikymo galimybių yra tikrai nemažai: šilumos siurbliai naudojami vandeniui šildyti, šilumos energijai perduoti į radiatorius, šildomąsias grindis ir kt.

Šiek tiek faktų apie šilumos siurblius

Šilumos siurbliai oras-vanduo tausoja elektros energiją: moderniausi šilumos siurbliai geba pagaminti net penkis kartus daugiau šilumos energijos nei kiti populiariausi buityje naudojami šildymo įrenginiai. Siekiant užtikrinti dar didesnį šilumos siurblio efektyvumą, pravartu pasirūpinti pakankama šilumos izoliacija – apšiltinti pastato sienas, užtikrinti, kad langai, durys ir stogas būtų pakankamai sandarūs. Įprasta manyti, kad šilumos siurbliai oras-vanduo dirba pernelyg triukšmingai, tačiau taip nėra. Šiuolaikinė šildymo sistema oras-vanduo veikia ne garsiau nei moderniausias šaldytuvas, todėl baimintis pernelyg didelio triukšmo nereikėtų.

Ar sudėtinga šilumos siurblių priežiūra?

Pirmiausia svarbu parinkti tinkamą šilumos siurblio vietą. Pasirūpinkite, kad šalia šio įrenginio nebūtų augalų, o jo montavimą patikėkite tik specialistams. Siekiant, kad šilumos siurblys oras-vanduo veiktų nepriekaištingai, kas metus rekomenduojama atlikti jo techninę priežiūrą, reguliariai patikrinti šildymo sistemos slėgį, išvalyti garintuvą bei groteles. Savarankiška šilumos siurblių priežiūra gali atrodyti gana sudėtinga, tad ją geriausia patikėti patyrusiems specialistams.

Oras - vanduo šilumos siurbliai 

Kaip išsirinkti geriausią šilumos siurblį?

Vienareikšmiškai pasakyti, koks yra geriausias šilumos siurblys oras-vanduo, paprasčiausiai neįmanoma:

  • renkantis tokią šildymo sistemą svarbu atsižvelgti į tai, kokias funkcijas ji atliks (tik šildys patalpas ar ir vėsins orą);
  • kokia numatyta darbinės temperatūros amplitudė;
  • koks yra siurblio triukšmo lygis ir kt.

Pavyzdžiui, „Nulite“ šilumos siurbliai yra pritaikyti mūsų šalies klimato sąlygoms: jie puikiai veikia esant nuo -25 iki +35 °C temperatūrai, gali būti valdomi nuotoliniu būdu. SPRSUN šilumos siurbliai itin vertinami dėl ilgaamžiškumo, patogaus naudojimo bei lengvo valdymo.

Šilumos siurblių palyginimas

Visus šilumos siurblius galima skirstyti pagal šilumos šaltinį: geoterminiai naudoja žemės šilumą, siurbliai oras-vanduo ima šilumos energiją iš aplinkos oro, ištraukiamo oro šilumos siurbliai naudoja vėdinimo metu išleidžiamo oro šilumą.

Visi šiuolaikiniai šilumos siurbliai tinka aukšto energinio efektyvumo A+ ir A++ klasės namams. Vis dėlto būtina atsižvelgti į pasiekti norimus kriterijus – jei reikia didžiausio galimo šilumos siurblio efektyvumo, tuomet labiau tinka geoterminis šilumos siurblys. Be to, vėsinimas naudojant geoterminį šilumos siurblį iš viso nemokamas, nereikalingas lauko agregatas, tik vertikalus gręžinys arba horizontalus vamzdynas grunte. Tiesa, jį įrengti nėra paprasta, ir tai kelia šildymo sistemos įrengimo kainą.

Šilumos siurblys oras-vanduo yra santykinai pigesnis šilumos šaltinis nei geoterminis, įrengiant nereikia nei kasti, nei gręžti, nereikalingas įvadas ar kaminas. Kai nėra galimybės sklype įrengti horizontalų vamzdyną ar gręžinį, tai optimalus pasirinkimas, ypač sodininkų bendrijų sklypuose, apšiltinus pastatą ir rekonstruojant šildymo sistemą.

KODĖL RINKTIS ŠILUMOS SIURBLIUS ORAS VANDUO?

Oras – vanduo šilumos siurblio veikimas

Šilumos siurblio oras-vanduo energijos šaltinis yra lauko šilumos energija. Daugelis žmonių, nesusipažinusių su šilumos siurblių technologija, nustemba, kaip šaltas oras gali tapti šilumos šaltiniu žiemą. Palyginkime su šaldytuvu, stovinčiu šiltame kambaryje, bet viduje palaikančiu šaltį.

Šilumos siurbliai oras-vanduo, kaip ir visi šilumos siurbliai, veikia atvirkščiu šaldytuvui šilumos perkėlimo principu: aušinamas lauko oras, o šiluma, gauta kaip aušinimo proceso produktas, per šilumokaitį perduodama į skystį, kuris naudojamas pastato orui ir (arba) vandeniui šildyti. Modernūs šilumos siurbliai oras-vanduo turi integruotą karšto vandens ruošimo sistemą, galimas ir patalpų vėsinimas vasarą.

Šilumos siurbliai oras-vanduo itin tinka šildomosioms grindims, nes joms reikia neaukštos temperatūros šilumnešio.

„Ne kartą girdėjome mitą, jog įsirengus šilumos siurblį oras-vanduo namus šildo elektros energija. Galime atsakingai įrodyti, kad, pavyzdžiui, naujausios kartos mūsų šilumos siurbliai per metus pagamina penkis kartus daugiau šilumos energijos nei elektrinis šildytuvas, naudojantis tiek pat energijos.

COP koeficientas parodo tikrąjį šilumos siurblio efektyvumą ir į jį reiktų atsižvelgti renkantis šilumos siurblį.“

Metinis šilumos siurblio efektyvumas

Anksčiau vienintelis šilumos siurblio efektyvumo rodiklis buvo jo šildymo kokybės koeficientas COP (Cofficient of Perfomance). COP rodo į šildymo sistemą patiektos galios (kW) ir šilumos siurblio darbui suvartotos elektros energijos (kW) laboratorinį santykį, gamintojo nustatytą laboratorinėmis sąlygomis. Tačiau prieš keletą metų įsigaliojo ES direktyva, įpareigojanti gamintojus deklaruoti vidutinį metinį šilumos siurblio efektyvumą – SCOP. Remiantis ES direktyvomis, dabar šilumos siurbliai testuojami pagal vieningą metodiką, taip pat ir šaltam klimatui.

SCOP koeficientas rodo, koks per visus metus, esant įvairioms oro sąlygoms, bus šilumos siurblio suvartotos elektros energijos ir išgautos šilumos energijos santykis.

Be to, šilumos siurbliai, kaip ir šaldytuvai ar kiti prietaisai, žymimi energijos klasėmis C, B, A, A+, A++, A +++.

IŠTRAUKIAMO ORO ŠILUMOS SIURBLIAI

Ištraukiamo oro šilumos siurblių energijos šaltinis yra vėdinamo oro šiluma. Tokių siurblių efektyvumas yra didesnis nei siurblių oras-vanduo, bet prastesnis nei geoterminių šilumos siurblių. Tačiau, atsižvelgiant į efektyvumo ir investicijos santykį, jų kaina optimali. Ištraukiamo oro šilumos siurbliai irgi gali visiškai tenkinti A+ ir A++ energinio efektyvumo pastatų šilumos poreikį. Skandinavijos šalyse ištraukiamo oro siurbliai labai populiarūs ir naujai statomų namų rinkoje užima apie 80 proc.

Svarstant, ar verta įsirengti šilumos siurblį namuose arba bet kokiame pastate, reikėtų skaičiuoti ne kvadratinius metrus, kuriuos reikia šildyti, bet žinoti pastato šilumos poreikį. Svarbiausias rodiklis turėtų būti  namo metinės šilumos sąnaudos. Šiuo požiūriu šilumos siurblys oras-vanduo priimtinas variantas, nes puikiai tinka ir dideliems šilumos poreikiams tenkinti. Šilumos siurblių oras-vanduo investicinius kaštus palyginus su kitų rūšių šilumos siurbliais (geoterminiais, siurbliais vanduo-vanduo), paaiškėja, kad šilumos siurblys oras-vanduo yra pigiausias sprendimas.